سینمای هند

سینمای هند و جهان عکس از بازیگران بالیوود و هالیوود

رب نه بنا دی جودی نفد فيلم هندي

بازیگران:شاهرخ خان.انوشکا شرما.وینی پاتناک.
حضور افتخاری:کاجول.رانی موکرجی.پریتی زینتا.بیپاشا باسو.لارا داتا.
کارگردان:آدیتیا چوپرا.

رب نه بنا دی جودی داستان فردی ساده به نام سوریندر سانی است که آدمی بسیار منزوی و یکنواخت در زندگی است.
و تانی دختری پر شور و شاد است که در اثر تصادف نامزدش تانی دچار افسردگی میشود.و بنابر این پدرش برای اینکه هم او از افسردگی بیرون بیاید و هم سوری از زندگی یکنواخت خود بیرون بیاید پیشنهاد ازدواج سوری و تانی را میدهدو بعد از ازدواج سوری که آدمی خجالتی است وقتی متوجه رابطه سرد بین خود و تانی میشود برای جلب توجه تانی بعد از رفتن او به کلاس رقص به کمک دوستش خود را به شکل پسری امروزی به نام راج در اورده در کلاس رقص پس از همگروه شدن راج و تانی و در کشاکش آموزش رقص تانی به راج تانی عاشق راج میشود و غافل از اینکه راج همان سوری است و ]نقاط ضعف فیلم:
1) شاید اولین چیزی که بعد از دیدن فیلم اشکال اصلی آن میتوان گفت نشناختن راج توسط تانی بود در حالی که شاید یک آدم بتواند قیافه ی خود را عوض کند ولی رفتار و صدا و طرز حرف زدن را به سختی میتوان عوض کرد و با یک سبیل برداشت و تغییر مدل موها یک آدم انقدر عوض نمیشود.
2)دومین اشکال اصلی فیلم به نظر من سبیل مصنوعی سوری بود که بعد از ظهر هر روز میگذاشت و به نوعی غیر معمول بود.
3)اشکال سوم اینکه سوری که انقدر خوب بلد است دل دختر ها را بدست اورد شاید بدون تغییر چهره هم میتوانست این احساس عشق را در دل تانی بوجود اورد و در ضمن اگر او ادمی خجالتی است ظرف دو روز چقدر اجتماعی و فعال شد .تغییر رفتار دادن آنقدر هم ساده نیست البته اگر اینطور نمیشد داستان رب نه ای هم بوجود نمی امد.
4)چهارمین اشکال محل کار سوری بود.او که آدمی مقرراتی و منظمی بود مطمئنا چنین شرکت هایی اگر آدم صبح تا شب به سر کار نیاید و به کلاس رقص برود غیر عادی است که هیچ چیز به او نگویند.انگار شرکت هیچ گونه رییس و کارمند دیگری ندارد.
5)شاید خود سوری یا راج هیچ گونه احساس ترس یا ناراحتی نمیکرد ولی تانی یقینا باید احساس ترس میکرد که در یک گاراژ خالی به یک پسر غریبه آموزش رقص دهد.
او که دختر بی بند و بازی نیست و تربیت سنتی داشته است یقینا نباید به این سادگی این کار را
انجام دهد.
6)وینی پاتناک در نقش دوست سوری انگار ادمی کاملا بیکار و علاف است که هیچ کاری بجز درست کردن راج و یاد دادن کارها به او ندارد.
7)از نقاط ضعف اصلی به نظر من در کلاس رقص دقیقا تانی و راج با هم هم گروه میشوند انگار که راج میدانسته این اتفاق می افتد که به این کلاس می اید.
8)از اصلی ترین نقاط ضعف که بسیاری از منتقدان به ان واکنش دادند بلند تر بودن انوشکا از شاه بود که به نحو مختلف سعی میکردند این را در فیلمبرداری کمرنگ جلوه دهند ولی در رقص دنس په چنس این موضوع کاملا مشخص بود و شاید این موضوع تازه ای نبود چون قد
دیپیکا هم از شاه در ام شانتی ام بلند تر بود ولی ادیتیا میتوانست ازیک دختر یا مدل با قد کوتاه تر استفاده میکرد.
البته یک موضوعی را اشاره کنم کسانی که شاید فکر کنند چون قد شاهرخ خان کوتاه بوده نه در جدید ترین حضور انوشکا در کنار نیل نیتین موکش که او قد بلندی دارد قد انوش از او بلند تر است پس انوشکا قد بسیار بلندی نسبت به بقیه دارد.
و موضوعی دیگر هم شرط اصلی مدل شدن قد 170 به بالاست.
9)شاید این فیلم نتوانست به اندازه دیلواله و محبتین نظر هارا به دنبال داشته باشد ولی باز هم بسیار عالی بود و فروش فوق العاده ای داشت

نقاط قوت و نکات فیلم:

1)این فیلم همانند فیلمهای دیگر ادیتیا چوپرا همچون دیلواله و محبتین فیلمی سرشار از احساسات و عشقی حقیقی و الهی بود.
2)آهنگ های این فیلم هم همانند فیلم های دیگر یاش راج فیلم محشر بود.سلیم سلیمان که معمولا موسیقی بگ گراند میساختند برای اهنگ های این فیلم سنگ تمام گذاشتند به طوری که این اهنگ های بینظیر مانند هوله هوله.پیر میلنگه چلته چلته .توجبی رب دیکتاهه تا مدتها بر
زبان مردم جاری بود.
3)تیپ شاهرخ در عکسهای پشت صحنه این فیلم مدتها قبل از اکران همه را متعجب کرده بود که شاهرخ با تیپی جدید و با موهای سیخ سیخی و تیپی بسیار جوان و جذاب باعث توجه همه شده بود در هنگام اکران فیلم هم رضایت طرفداران شاهرخ خان رو در بر داشت چرا که فهمیدند شاهرخ خان در 44 سالگی از بسیاری از بازیگران جوان سرحال تر است.
4)انوشکا دومین بازیگر تازه کاری بود که با شاه بعد از دیپیکا کار میکرد .کلا شاهرخ خان در طی سالها سابقه بازی با بازیگران تازه کار بسیاری را داشته که همگی آنها بعد از ان به بازیگران موفقی تبدیل شدند از رانی در کوچ کوچ تا پریتی در دیل سه و دیپیکا در ام شانتی ام و انوشکا هم میتواند ادامه دهنده راه آنها باشد.
انتخاب انوشکا باعث رضایت خیلی ها و مخالفت بسیاری دیگر بود.بسیاری دوست داشتند شاهرخ خان با کسانی چون رانی.پریتی .کاجول همبازی شود و بسیاری میگفتند انوشکا میتواند موفقیت دیپیکا در ام شانتی ام را تکرار کند.
اما با اکران فیلم نظر همه در مورد این مدل کم سن و سال برگشت زیرا انوشکا انقدر بازی زیبا و تاثیر گذاری ارائه کرد که نه تنها کاندیدای بهترین بازیگر زن شد بلکه توسط ادیتیا برای فیلم بعدیش با شاهد کاپور انتخاب شد.
5)بسیاری میگفتند انوشکا صورتی به زیبایی دیپیکا ندارد و شاید نتواند موفقیت او را تکرار کند ولی او با معصومیت فوق العاده ای که در صورت داشت بسیار عالی ظاهر شد.
6)رقص بسیار زیبای دنس په چنس شاهرخ و انوشکا هم باعث تایید جهانی شد و هم نظر بسیاری از منتقدین بر پیر شدن شاهرخ خان را خنثی کرد تا بفهمند شاهرخ خان تا 10 سال دیگر هم خان و سلطان بالیوود است و بر قله افتخار می ایستد.
7)و البته رقص بسیار زیبای اخر فیلم هم پایانی شاد در بر داشت هم از نقاط قوت فیلم بود.
8)از مدتها بعد از شروع فیلمبرداری فیلم خبر هایی مبتنی بر وجود یکی از شوهای این فیلم
همانند ام شانتی در کنار سوپر استار های زن بوجود امد و با اکران فیلم اهنگ فوق العاده
زیبای پیر میلنگه چلته چلته که نام آن تلفیقی از نام سه فیلم بود که شاید خیلی ها دقت نکرده باشند ولی در این سه نام سه فیلم با بازی سه خان بالیوود است.
هم هه رهی پیار که(امیر خان).پیر میلنگه (سلمان خان).چلته چلته(شاهرخ خان)
رقص های این شو فوق العاده بود که ترکیب شاهرخ کاجول آن برای طرفداران آن دو و شاهرخ رانی برای طرفداران شاه رانی عالی آمد.و البته پریتی بسیار زیبا و ناز شده بود.
این اهنگ برای یادبود 5 اسطوره قدیم بالیوود از ریشی کاپور تا دیو اناند بود که بسیاری
این اهنگ را کوبیدند و ان را برای فروش بیشتر میدانستند در حالی که برای این افراد میتوان فیلم زیبای چک ده ایندیا را مثال زد که بدون هیچ گونه رقص و اهنگ فقط به خاطر حضور شاهرخ خان بسیار پر فروش بود و خود شاهرخ خان میتواند تضمین کننده هر فیلمی باشد.
9)بیپاشا باسو که اولین بار بود همبازی شاهرخ خان میشد طوری از همبازی شدن با او خشنود و راضی بود که بعد از بازی در این شو بار ها در مصاحبه های مختلف گفت که دوست دارد در یک فیلم با شاهرخ خان بازی کند.
10)این فیلم از معدود فیلمهایی بود که مثلا مانند MY NAME IS KHAN نبود و عکسهای بسیار کمی هنگام فیلمبرداری بعلت حساسیت ادیتیا بیرون امد.
11)شاید خیلی ها زوج شاهرخ و انوشکا را نا متناسب به علت بلند تر بودن قد انوشکا از شاهرخ میدانستند ولی نزدیکی این دو در پشت صحنه و مصاحبه های بعد از فیلم بسیار مشخص بود و با اینکه انوشکا جای دختر شاه بود(اون 3 سال از من بزرگ تره.24 سال از شاه کوچیک تره)ولی رابطه خوب و صمیمی داشتند به طوری که معلوم بود شاه او را مانند دخترش بسیار دوست دارد.
12)رب نه بنا دی جودی از فیلمهایی بود که در سال 2008 سینمای هند را از یک رکود کامل در اورد و تا اکران فیلم گاجینی صدر نشین بود و فروش ان در هند و امریکا و اروپا همچنان ادامه داشت تا اینکه دومین فیلم پر فروش 2008 بعد از گاجینی شد و شاهرخ خان بار دیگر موفقیت را به یاش راج برگرداند.

توضیحات:

شاید یک سال و نیم پیش بود که خبری مبتنی بر ساخته شدن سومین فیلم ادیتیا چوپرا بعد از 8 سال باعث خوشحالی بسیار شد و خیلی ها فکر کردند آدیتیا از بازیگران بنام زن در مقابل شاه استفاده میکند تا اینکه شنیده شد فیلم داستان مرد چهل ساله ای است که عاشق دختری 15 ساله میشود که البته این داستان شباهت بسیاری به فیلم نیشابد با بازی امیتا باچان بود که سال قبل از ان اکران شده بود و هر روز خبر های جدیدی به گوش میرسید تا اینکه خبر رسید دختر مدل 19 ساله ای به نام انوشکا برای بازی در این فیلم انتخاب شده.
و بعد از پخش پرومو های فیلم بسیاری از اینکه ادیتیا انقدر بی تفاوت بوده و در امر تبلیغ و پروموت نکردن فیلم کوتاهی کرده ناراحت شدند ولی با پخش فیلم مردم با اثری روبرو شدند که شاید داستان ساده ای داشت ولی سرشار از احساسات لطیف عاشقانه ویک عشق الهی بین زن و شوهر بود و نام فیلم هم برگرفته از ان بود(و خداوند این زوج را برای هم افرید)
بازی تاثیر گذار و زیبای انوشکا و شیرینی و جذابیت و گیرایی شاهرخ باعث شد بار دیگر مردم کاری کنند تا یکی دیگر از فیلمهای شاهرخ خان بلاگ باستر و مدتی صدر نشین باکس افیس شود.
این فیلم با دیالوگ های فوق العاده و فضای لطیف و جدایی از هر گونه زرق و برق که حتی برای بسیاری باعث تعجب بود که این فیلم بر خلاف فیلمهای دیگر سینمای هند نه در خارج بلکه در لوکیشن های معدود و بازیگران اندکی فیلمبرداری شده بود .
در حالی که بسیاری عاشق سادگی این فیلم شدند و همین راحتی و پیام و محتوای زیبای آن
که همان عشق الهی یک زن به شوهر خود بود باعث جلب توجه همه حتی کتابخانه اسکار برای قرار گرفتن فیلم نامه رب نه در آن شد.
و نبود بسیاری از دوستان شاهرخ خان از جمله کارن و فرح و اهنگ سازان بنام چون شانکر احسان لوی و ویشال شکار باعث میشد که خیلی ها فکر کنند که این فیلم شکست میخورد که این طور نشد.
از تکه های فوق العاده ی فیلم تکه ای بود که تانی به راج میگوید او را دوست دارد و او را در آغوش میکشد.
و زیباترین پیام فیلم در صحنه ای بود که تانی در معبد فهمید باید به همسر خود وفادار بماند و اورا دوست بدارد.
که سوری پاک ترین و ساده ترین قلب دنیا را دارد و هر سوری میتواند قلبی در سینه داشته باشد.
و بازگشت به سوی شوهر و مخالفت با راج والاترین مفهوم فیلم بود زیرا تانی به عشق حقیقی دست یافته بود.
تمام شدن فیلم هم بعد از اهنگ و فهمیدن حقیقت توسط تانی بسیار زیبا و عکسهای زیبای ماه عسل این دو بود که بسیار با مزه و زیبا بود و ماشالله نشان میداد سوری چقدر پول داشته است!!!
و ناز ترین به نظر من هم غیرتی شدن سوری بود وقتی فهمید تانی راج را دوست دارد.
صحنه پردازی و طراحی صحنه فیلم چه در اهنگ ها چه در کل فیلم عالی و زیبا بود.
و باری دیگر شاهکاری از شاهرخ خان و یاش راج تولید شد و برخلاف نظر خیلی ها شاهرخ
همانند 8 سال پیش کاندیدای بهترین بازیگر مرد از تمامی جشنواره ها شد.
چون شاهرخ خان تنها بازیگری است که هر سال کاندیدای بهترین بازیگر مرد میشود.
2009(رب نه بنا دی جودی)2008(چک ده ایندیا.ام شانتی ام)2007(دون.کانک)
2006(پاهلی)2005(ویر زارا.سوادس.مین هون نا)2004(کال هو نا هو .چلته چلته)
2003(دیوداس)2002(گبهی خوشی گبهی غم)2001(محبتین)
به امید موفقیت شاهرخ عزیز در فیلم مای نیم ایز خان.
این فیلم فیلمی سراسر عشق ساده و واقعی است.اگر این فیلم رو ندیدید توصیه میکنم حتما
ببینید.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم تیر ۱۳۸۹ساعت 5:38  توسط مهدی عشق هند  |